01-11-2018 Επιστολή του ΔΣ της ΟΛΜΕ για συνάντηση με τα πολιτικά κόμματα

Αθήνα, 31/10/2018

Tα κόμματα του Ελληνικού Κοινοβουλίου

Θέμα: Αίτημα συνάντησης με το ΔΣ της ΟΛΜΕ

Το Διοικητικό Συμβούλιο της ΟΛΜΕ στο πλαίσιο της ανάδειξης των ζητημάτων που αφορούν την παιδεία και ιδιαίτερα το δημόσιο σχολείο, και των συνεπειών που έχουν οι εφαρμοζόμενες, εδώ και πολλά χρόνια, μνημονιακές πολιτικές στο χώρο της εκπαίδευσης, ζητά να έχει συνάντηση μαζί σας το συντομότερο δυνατό, στην οποία θα δοθεί η δυνατότητα της παρουσίασης των θέσεων μας και των θέσεων του κόμματός σας σε σχέση με εξαιρετικής σημασίας ζητήματα που αφορούν τη δημόσια εκπαίδευση, όπως:

•  Αύξηση των δαπανών για την Παιδεία.
  • Μόνιμοι μαζικοί διορισμοί.
  • Εργασιακά, μισθολογικά και συνταξιοδοτικά προβλήματα εκπαιδευτικών.
  • Συνθήκες άσκησης του εκπαιδευτικού έργου.
  • Αναβάθμιση του δημόσιου σχολείου.

Ευελπιστούμε να έχουμε σύντομα απάντησή σας για τον καθορισμό ημερομηνίας συνάντησης.