20-01-20 Υπόμνημα προς την πολιτ. ηγεσία του Υπ. Παιδείας για τις εργασιακές συνθήκες των εκπαιδευτικών

Αθήνα, 20/01/2020

Την Υπουργό Παιδείας

κα Νίκη Κεραμέως

Την Υφυπουργό Παιδείας

κα Σοφία Ζαχαράκη

Την Γεν. Γραμματέα ΠΕ

και ΔΕ

κα Αναστασία Γκίκα

ΘΕΜΑ: Εργασιακές συνθήκες εκπαιδευτικών

Κυρία Υπουργέ,

Κυρία Υφυπουργέ,

Κυρία Γενικέ Γραμματέα,

Με αφορμή το θλιβερό γεγονός της απώλειας δύο συναδέλφων που σκοτώθηκαν σε αυτοκινητιστικό ατύχημα στην επιστροφή τους από τον τόπο εργασίας τους,  το ΔΣ της ΟΛΜΕ επανέρχεται και θέτει μετ’ επιτάσεως το χρονίζον ζήτημα των απαράδεκτων εργασιακών συνθηκών που βιώνουν χιλιάδες συνάδελφοι/ισσες.

Οι πολιτικές ηγεσίες του Υπουργείου Παιδείας την τελευταία δεκαετία στην πραγματικότητα ακύρωσαν τη διαδικασία μεταθέσεων εφαρμόζοντας την πολιτική μηδενικών διορισμών μονίμων εκπαιδευτικών και έχοντας ως στόχο την περιστολή των δαπανών. Αυτή η τακτική είχε ως αποτέλεσμα μερικές χιλιάδες συναδέλφων να διανύουν καθημερινά μεγάλες αποστάσεις, προκειμένου να βρεθούν στον τόπο εργασίας τους, ενώ υπήρχαν πραγματικές ανάγκες στον τόπο συμφερόντων τους. Άμεση συνέπεια αυτής της λογικής ήταν η μακροχρόνια επαγγελματική εξουθένωση των συγκεκριμένων εκπαιδευτικών, η συνακόλουθη υποβάθμιση της ποιότητας του παρεχομένου εκπαιδευτικού έργου, αλλά και η έκθεση των συναδέλφων σε κίνδυνο από την καθημερινή μετακίνησή τους, συχνά σε δρόμους αμφιβόλου ποιότητας.

Επιπροσθέτως, στα πλαίσια της μνημονιακής πολιτικής που ακολουθήθηκε την τελευταία δεκαετία, εκατοντάδες συνάδελφοι/-ισσες υποχρεώθηκαν να μετακινούνται από τρία έως πέντε σχολεία για τη συμπλήρωση του διδακτικού τους ωραρίου.

Οι συνάδελφοι της παραπάνω κατηγορίας συχνά υποχρεώθηκαν να διδάξουν σε δύο σχολεία την ίδια μέρα, τα οποία σε αρκετές περιπτώσεις – ιδιαίτερα στην επαρχία – βρίσκονταν σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους. Το χρονικό διάστημα που ο καθηγητής μετακινείται από το ένα σχολείο στο άλλο δεν λογίζεται, με ευθύνη του υπουργείου παιδείας, ως χρόνος υπηρεσίας του/της υπαλλήλου, με αποτέλεσμα τυχόν ατύχημα να μη θεωρείται ότι συνέβη εν ώρα υπηρεσίας.

Από την εφαρμοζόμενη αυτή πολιτική της τελευταίας δεκαετίας ο κλάδος των καθηγητών της Δευτεροβάθμιας θρηνεί ήδη τρεις νεκρούς την τελευταία τριετία και έχει κάποιες δεκάδες τραυματίες εκπαιδευτικούς.

Θεωρούμε απαράδεκτο το καθεστώς της εργασιακής εξουθένωσης που έχει επιβάλει το Υπουργείο Παιδείας στους/στις καθηγητές/-τριες των ανωτέρω κατηγοριών. Πιστεύουμε ότι διαχρονικά το Υπουργείο Παιδείας έχει επιδείξει παντελή αδιαφορία για τις εργασιακές συνθήκες κάτω από τις οποίες αναγκάζονται να εργαστούν κάποιες χιλιάδες εκπαιδευτικών στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Το τραγικό παζλ της αδιαφορίας του Υπουργείου Παιδείας συμπληρώνεται με το θάνατο εκπαιδευτικού στην Κρήτη προ διετίας, που ενώ βρισκόταν σε διατεταγμένη υπηρεσία, συνοδεύοντας τους μαθητές του σχολείου του σε εκδρομή, έτυχε παντελούς απαξίωσης από το Υπουργείο Παιδείας, που δεν μερίμνησε ούτε για το αυτονόητο, δηλαδή τη μεταφορά της σωρού του συναδέλφου στους οικείους του.

Επειδή η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο και η μακροχρόνια εργασιακή εξουθένωση των εκπαιδευτικών των κατηγοριών που επισημάναμε θα μας οδηγήσει, αναπόφευκτα, στο να θρηνήσουμε και άλλα θύματα, το ΔΣ της ΟΛΜΕ απαιτεί:

• Να πραγματοποιηθούν οι μεταθέσεις εκπαιδευτικών που επιβάλλεται να γίνουν, έτσι ώστε να μειωθεί ο αριθμός των μετακινούμενων εκπαιδευτικών.
  • Να μην μετακινούνται οι καθηγητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε πάνω από δύο σχολεία.
  • Οι καθηγητές που θα μετακινούνται σε δύο σχολεία να μην έχουν ωράριο και στα δύο σχολεία την ίδια μέρα, παρά μόνον εάν βρίσκονται στο ίδιο σχολικό συγκρότημα ή σε πολύ κοντινή απόσταση. Εφόσον εφαρμόζεται το τελευταίο, να δίνεται επαρκής χρόνος ώστε να μετακινούνται οι εκπαιδευτικοί με ασφάλεια από το ένα σχολείο στο άλλο και να μην εργάζονται με το πιστόλι στον κρόταφο. Οι εκπαιδευτικοί που θα μετακινούνται από ένα σχολείο σε άλλο την ίδια μέρα για τη συμπλήρωση του διδακτικού τους ωραρίου πρέπει να ορίζεται από τη Διοίκηση ότι βρίσκονται εν υπηρεσία και εάν τυχόν τους συμβεί κάποιο ατύχημα, να χαρακτηρίζονται παθόντες/παθούσες εν υπηρεσία.
  • Σχετικά με τους/τις εκπαιδευτικούς που συνοδεύουν μαθητές/-τριες σε πολυήμερες εκπαιδευτικές εκδρομές και σε μετακινήσεις που σχετίζονται με προγράμματα να ορίζεται από τη Διοίκηση ότι βρίσκονται σε 24ωρη υπηρεσία και καλύπτονται από αυτήν σε περίπτωση ατυχήματος.

Η ίδια κάλυψη επιβάλλεται να υπάρχει και για τους μαθητές/-τριες  που συμμετέχουν.

Επειδή το ανωτέρω ζήτημα είναι εξαιρετικά σοβαρό, το ΔΣ της ΟΛΜΕ ζητά την πραγματοποίηση συνάντησης με όλη την πολιτική ηγεσία και δη την Υπουργό, ώστε να μας δοθούν υπεύθυνες απαντήσεις για το πώς σκοπεύει η κυβέρνηση να αντιμετωπίσει το θέμα αυτό.

Για το αρχείο σε pdf … εδώ