07-01-2020 Συγκεντρώσεις μνήμης για το Νίκο Τεμπονέρα σε Αθήνα και Πάτρα

ΤΗΛ: 210 32 30 073 – 32 21 255

FAX: 210 3227382

www.olme.gr

e-mail: olme@otenet.gr                                                               Αθήνα, 23/12/2019

29 χρόνια μετά… Ο Νίκος Τεμπονέρας ΖΕΙ

Κάτω τα χέρια από τα πολιτικά κοινωνικά δικαιώματα και τις ελευθερίες!

Με αγώνες τιμάμε τον Νίκο Τεμπονέρα!

Στις 9 Γενάρη του 2020 συμπληρώνονται 29 χρόνια από την δολοφονία του αγωνιστή Νίκου Τεμπονέρα. Έπεσε νεκρός κτυπημένος με λοστό στο κεφάλι από το στέλεχος της τότε ΟΝΝΕΔ Γ. Καλαμπόκα, μετά από εισβολή ομάδας ροπαλοφόρων μέσα στο σχολικό συγκρότημα του τότε 3ου & 7ου Γυμνασίου και Λυκείου Πάτρας, που τελούσε υπό μαθητική κατάληψη, με τη συμπαράσταση γονιών και καθηγητών. Η επίθεση αυτή είχε σαν στόχο την καταστολή του μαζικού εκπαιδευτικού κινήματος που είχε αναπτυχθεί σε ολόκληρη τη χώρα με πολύμορφο αγώνα μαθητών, εκπαιδευτικών, φοιτητών, ενάντια στο αντιδραστικό νομοσχέδιο του τότε Υπουργού Παιδείας Βασίλη Κοντογιαννόπουλου και είχε  σαν αποτέλεσμα τον μεγάλο λαϊκό ξεσηκωμό που ακολούθησε ενάντια στον αυταρχισμό και την κρατική καταστολή, την παραίτηση του υπουργού και την απόσυρση όλων των επίμαχων νομοθετημάτων (λειτουργία ιδιωτικών ΑΕΙ, κατάργηση της δωρεάν παροχής συγγραμμάτων, επιβολή χρονικού ορίου στις σπουδές, απόπειρα περιορισμού του πανεπιστημιακού ασύλου, επιβολή ομοιόμορφης ενδυμασίας, έπαρση της σημαίας κ.ά.)

Σήμερα η κυβέρνηση της ΝΔ, σε συνέχεια  αντιλαϊκών και μνημονιακών πολιτικών των 10 τελευταίων ετών που υπαγορεύονται από Ε.Ε.-ΔΝΤ-ΟΟΣΑ και υπηρετούν επιχειρηματικά και εργοδοτικά συμφέροντα, επιδιώκει να περάσει τα πιο αντιδραστικά μέτρα σε βάρος της εκπαίδευσης και της κοινωνίας, όπως είναι η κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων εργασίας και των συνδικαλιστικών δικαιωμάτων, η συνέχιση της πολιτικής λιτότητας και υποβάθμισης της υγείας, παιδείας, κοινωνικών παροχών μέσα και από τον αντιλαϊκό προϋπολογισμό του 2020, η ιδιωτικοποίηση πλευρών της εκπαίδευσης σε σχολεία και ΑΕΙ, αλλά και της δημόσιας κοινωνικής ασφάλισης. Συνεχίζεται η ένταση της κρατικής καταστολής με απαράδεκτες εξευτελιστικές επιθέσεις, ξεγύμνωμα συλληφθέντων, βασανιστήρια, τραυματισμούς. Με το δόγμα «νόμος και τάξη», φέρνει την κρατική τρομοκρατία στην ημερήσια διάταξη για την κοινωνία, επιχειρεί να καταστείλει τις νεολαιίστικες και λαϊκές αντιστάσεις που αναπτύσσονται, καταργεί το πανεπιστημιακό άσυλο και επιτίθεται βίαια στους αγωνιζόμενους φοιτητές στην ΑΣΟΕΕ, εκκενώνει καταλήψεις στέγης προσφύγων και άλλων, απομακρύνει τους μαθητές-πρόσφυγες από τα σχολεία τους, μεταφέροντας τους σε κέντρα κράτησης, επιτείνει τις αντιμεταναστευτικές πολιτικές.

Στο φόβο και την καταστολή απαντάμε με ενωτικούς αποφασιστικούς αγώνες!

Το ΔΣ της ΟΛΜΕ καλεί τις ΕΛΜΕ, όλες και όλους τους συναδέλφους, τους δασκάλους, τους φοιτητές σε κινητοποίηση ενάντια στον αυταρχισμό και την καταστολή, τον βραχίονα της επιβολής αντιλαϊκών μέτρων, στις 9 Γενάρη, μέρα μνήμης της θυσίας και μέρα τιμής στον αγωνιστή εκπαιδευτικό Νίκο Τεμπονέρα.  29 χρόνια μετά, ο Νίκος Τεμπονέρας ΖΕΙ, στους αγώνες του λαού και της νεολαίας για ένα δημόσιο και δωρεάν ποιοτικό σχολείο για όλα τα παιδιά χωρίς διαχωρισμούς και διακρίσεις, για την ανατροπή των αντιλαϊκών πολιτικών, για αύξηση των δαπανών για την παιδεία, για μόνιμους μαζικούς διορισμούς, για μόρφωση, δουλειά και ζωή με δικαιώματα και ελευθερίες.

Συγκέντρωση – Διαδήλωση Πέμπτη 9 Ιανουαρίου 2020, ώρα 6:30 μμ

• Στο σχολικό συγκρότημα «ΤΕΜΠΟΝΕΡΑ» (ΒΟΥΔ – ΨΗΛΑ ΑΛΩΝΙΑ – ΠΑΤΡΑ)
  • Στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου και πορεία στη Βουλή (ΑΘΗΝΑ)

Προκηρύσσουμε διευκολυντική 3-ωρη στάση εργασίας για τα εσπερινά σχολεία και για τους συναδέλφους και συναδέλφισσες που θέλουν να συμμετάσχουν στα συλλαλητήρια.

Για να δείτε το αρχείο σε pdf ….ΕΔΩ

Για την αφίσσα πατήστε … ΕΔΩ