27-09-2018 Απάντηση στο δελτίο τύπου του Υπ. Παιδείας μετά τη συνάντηση με την ΟΛΜΕ (25/9)

Αθήνα, 27/9/2018

Απάντηση στο Δελτίο Τύπου του Υπουργού Παιδείας

Το ΔΣ της ΟΛΜΕ με έκπληξη ενημερώθηκε για το περιεχόμενο του Δελτίου Τύπου μετά τη συνάντησή μας με τον Υπουργό Παιδείας (την Τρίτη 25/9/2018) και της συνέντευξης τύπου του Υπουργού Παιδείας στο news 247 (την Τετάρτη 26/9/2018) σχετικά με το θέμα της συνάντησης όπως επίσης και για την πρόταση της Ομοσπονδίας για το σύστημα διορισμού των εκπαιδευτικών.

Κύριε Υπουργέ στην παρατήρησή σας «…χτες καλέσαμε ειδικά γι αυτό το λόγο τις δυο Ομοσπονδίες, για να μας πουν τις απόψεις τους, ποιο σύστημα θα θέλανε για το διορισμό αυτών των ανθρώπων…» έχουμε να σας ενημερώσουμε ότι καλέσατε την Ομοσπονδία μας χωρίς να αναφέρετε το θέμα. Για τη συνάντηση ενημερώθηκε ο Πρόεδρος της ΟΛΜΕ τηλεφωνικά από τη Γραμματέα σας και στα επανειλημμένα ερωτήματά του για το θέμα δεν πήρε καμία απάντηση! Από τη στιγμή που το ΔΣ της ΟΛΜΕ δεν είχε κάποια ειδική ενημέρωση είχε προετοιμαστεί να συζητήσει για τα προβλήματα που έχουν προκύψει με την έναρξη του σχολικού έτους: σχέδιο για ΝΕΟ ΛΥΚΕΙΟ, έγκριση ολιγομελών τμημάτων σε ΕΠΑΛ και ΓΕΛ, 3η φάση αποσπάσεων, εγγραφές στα Εσπερινά σχολεία, κ.α.

Κύριε Υπουργέ λανθασμένα δηλώσατε: «… Οι δυο Ομοσπονδίες δεν ήταν προετοιμασμένες σήμερα για κάτι τέτοιο… – …Οι Ομοσπονδίες τόσον καιρό λέγανε είναι έτοιμες, χθες δεν μας παρουσίασαν κανένα σχέδιο. Ζητάμε από τις Ομοσπονδίες το σχέδιο, μας κάνουν κριτική…». Κ Υπουργέ η ΟΛΜΕ είναι έτοιμη εδώ και χρόνια σχετικά με την πρότασή της για τους διορισμούς και την έχει καταθέσει επανειλημμένα στο Υπουργείο Παιδείας και στους προκατόχους σας:

• Μπαλτάς – Κουράκης, πρόταση της ΟΛΜΕ (με αριθ. πρωτοκ. 365/24-6-2015) για το σύστημα διορισμών.
  • Φίλης, Υπόμνημα (12/10/2015) της ΟΛΜΕ για τα προβλήματα στην παιδεία και ολοκληρωμένη πρόταση για το σύστημα πρόσληψης μονίμων εκπαιδευτικών
  • Φίλης, δελτίο τύπου (11/3/2016) μετά τη συνάντηση με τον Υπουργό Παιδείας στην οποία «Καταθέσαμε εκ νέου τη θέση της Ομοσπονδίας για τους μόνιμους διορισμούς».
  • Φίλης, δελτίο τύπου (21/4/2016) μετά τη συνάντηση της ΟΛΜΕ με τον υπουργό ο οποίος «δήλωσε ότι η πρόταση της ΟΛΜΕ έχει θετικά και αρνητικά στοιχεία και πάντως μελετάται από το Υπ. Παιδείας». Απαντήστε μας κ Υπουργέ ποιά είναι τα αποτελέσματα της μελέτης της πρότασής μας από το Υπουργείο Παιδείας 2 χρόνια τώρα;

Κύριε Υπουργέ σας καλούμε να δεσμευτείτε για μόνιμους διορισμούς εκπαιδευτικών σύμφωνα με τις πραγματικές ανάγκες της εκπαίδευσης, την κατάργηση του Ν. 3848/10 και τη θεσμοθέτηση ενός νέου ενιαίου συστήματος διορισμών-προσλήψεων λαμβάνοντας υπόψη την πρόταση της ΟΛΜΕ.

Σας στέλνουμε λοιπόν εκ νέου την πρόταση της Ομοσπονδίας μας για το σύστημα διορισμών των εκπαιδευτικών.