05-12-2019 Kάλεσμα στις εκδηλώσεις μνήμης φοιτητών και μαθητών για τον Αλεξ. Γρηγορόπουλο στις 6/12 στις 12 στα Προπύλαια – Διευκ/κή στάση

Αθήνα, 05/12/2019

11 χρόνια από τη δολοφονία του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου

Το βράδυ της 6ης Δεκεμβρίου του 2008, ο Αλέξανδρος Γρηγορόπουλος έπεσε νεκρός από την σφαίρα του αστυνομικού Επαμεινώνδα Κορκονέα. Έντεκα χρόνια μετά, το κράτος καταστολής επανακάμπτει και δείχνει για άλλη μια φορά το σκληρό του πρόσωπο στο κίνημα των φοιτητών και των μαθητών. Την ίδια στιγμή, ο αυταρχισμός επανακάμπτει με στόχο να φιμωθούν οι φωνές αντίδρασης από τα κάτω με τη βία, ενώ το σύστημα διατηρεί και εδραιώνει το καθεστώς της ατιμωρησίας για τους «εκλεκτούς» μέσα από θεσμικές επιλογές.

Τo Δ.Σ. της ΟΛΜΕ κηρύσσει 3ωρη διευκολυντική στάση για τους εκπαιδευτικούς που θέλουν  να συμμετέχουν στις εκδηλώσεις μνήμης για τον Αλέξανδρο Γρηγορόπουλο που διοργανώνουν μαθητές και φοιτητές την Παρασκευή, 6 Δεκεμβρίου στις 12 στα Προπύλαια.

Για το αρχείο σε pdf … εδώ