08-08-2019 Για την αποφυλάκιση Κορκονέα

Αθήνα, 08/08/2019

Για την αποφυλάκιση Κορκονέα

Είναι πρόκληση για τα δημοκρατικά αισθήματα του λαού μας οι αποφάσεις  του εφετείου  Λαμίας στις 29/7, για τους δολοφόνους του μαθητή Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου. Έντεκα (11) χρόνια μετά την δολοφονία αυτή, που προκάλεσε μια μεγάλη κινητοποίηση των μαθητών, της νεολαίας, των εργαζομένων, ο αρχικά καταδικασθείς σε ισόβια αστυνομικός Κορκονέας, αν και προκλητικά αμετανόητος, καταδικάζεται με 13 χρόνια ποινής και ο συνεργός του Σαραλιώτης αθωώνεται. Η «ανθρωποκτονία εκ προθέσεως με άμεσο δόλο» κατέπεσε – με το τέχνασμα του «πρότερου σύννομου βίου» από ισόβια – και οδήγησε στην πρόωρη αποφυλάκιση του Κορκονέα.

Σήμερα που ατομικά  και κοινωνικά δικαιώματα και οι ελευθερίες περιστέλλονται, για το πέρασμα νέων αντιλαϊκών πολιτικών κι αντικοινωνικών μέτρων από την νέα κυβέρνηση της ΝΔ, αποκτά βαρύνουσα σημασία η καταδίκη των μηχανισμών καταστολής και των εγκληματικών πολιτικών.

H αποφυλάκιση Κορκονέα αποτελεί πραγματική πρόκληση!

Για το αρχείο σε pdf … εδώ