06-11-2018 Κινητοποίηση στο Υπουργείο την Παρασκευή 9/11- Διευκολυντική στάση

Αθήνα, 06/11/2018

Συγκέντρωση διαμαρτυρίας Δ.Ο.Ε- Ο.Λ.Μ.Ε.

9 Νοεμβρίου 2018, ώρα 13:00 στο Υπουργείο Παιδείας

Συνάδελφοι,

Τo Δ.Σ. της Ο.Λ.Μ.Ε. αποφάσισε την πραγματοποίηση συγκέντρωσης διαμαρτυρίας την Παρασκευή 9 Νοεμβρίου 2018 στις 13:00 στο Υπουργείο Παιδείας.

Οι πολιτικές λιτότητας και περιορισμού δαπανών άφησαν το στίγμα τους στη ζωή εργαζομένων και συνταξιούχων και στην υποβάθμιση του δημόσιου σχολείου στα χρόνια των μνημονίων.

Σήμερα παραμένουν ανοιχτά όλα τα κύρια ζητήματα στην εκπαίδευση (δαπάνες, διορισμοί, δικαιώματα αναπληρωτών, μισθοί, ωράριο, ασφαλιστικό-συνταξιοδοτικό, κ.ά.)

Οι διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών είναι επιτακτική ανάγκη για την άμεση κάλυψη των διαπιστωμένων αναγκών της εκπαίδευσης. Οι δε αναπληρωτές συνεχίζουν να περιπλανώνται στις εσχατιές της Ελλάδας.

Ο αγώνας των εκπαιδευτικών της χώρας μας για την ανατροπή αυτών των πολιτικών και την έμπρακτη αναγνώριση του ρόλου και της προσφοράς τους είναι συνεχής.

Καλούμε όλους τους συναδέλφους να συμμετέχουν μαζικά και δυναμικά στη συγκέντρωση την Παρασκευή 9 Νοεμβρίου 2018 στις 13:00 έξω από το Υπουργείο Παιδείας.

Για τη διευκόλυνση της συμμετοχής των συναδέλφων κηρύσσουμε 3ωρη στάση εργασίας από τις 11.00 έως τις 14.00.

Παλεύουμε για:

• 14χρονο δημόσιο δωρεάν σχολείο με 2χρονη υποχρεωτική προσχολική αγωγή και εκπαίδευση άμεσα σε όλη τη χώρα
  • Άμεση πραγματοποίηση μαζικών διορισμών μόνιμων εκπαιδευτικών για την κάλυψη όλων των αναγκών της δημόσιας εκπαίδευσης
  • Εξίσωση δικαιωμάτων αναπληρωτών και μονίμων
  • Αύξηση δαπανών για την παιδεία
  • Σταδιακή αναπλήρωση των απωλειών σε μισθούς και συντάξεις