15-02-2016 Παρέμβαση προς τον Υπ. Παιδείας για τη δυνατότητα πρόσβασης αποφοίτων ΕΠΑΛ στη Σχολή Πυροσβεστικής

Aθήνα, 15/2/16

Α.Π.: 34

τον Υπουργό Παιδείας

κ. Νικ. Φίλη

ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΕΠΑΛ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ

Κύριε Υπουργέ,

Στην πρόσφατη απόφαση του Υπουργείου Παιδείας για την πρόσβαση των αποφοίτων ΕΠΑΛ σε ΤΕΙ και άλλες σχολές μέσω Πανελλαδικών Εξετάσεων δεν αναφέρεται η Σχολή Πυροσβεστών.

Με βάση το υπάρχον νομοθετικό πλαίσιο (Νόμος 4249/2014 για την Πυροσβεστική Ακαδημία (Σχολή Ανθυποπυραγών, Σχολή Πυροσβεστών),   ν. 1351/1983 (Α΄ 56) και των παραγράφων 9 και 11 του άρθρου 1 του ν. 2525/1997 και του π.δ. 60/2006 για εισαγωγή στην Σχολή Πυροσβεστών, του ν. 2525/1997 (Α΄ 188) και του π.δ. 60/2006 (Α΄ 65), όπου γίνεται μνεία ειδικά για τους Ανθυποποπυραγούς από το Γενικό Λύκειο) είναι σαφές ότι είναι απόλυτα επιτρεπτό να δοθεί αυτή η δυνατότητα στους αποφοίτους των ΕΠΑΛ.

Με βάση τα παραπάνω, ζητάμε να συμπεριληφθεί άμεσα, στο μηχανογραφικό αποφοίτων των ΕΠΑΛ η Σχολή πυροσβεστών και να αρθεί η διάκριση σε βάρος τους.

Για να δείτε σε pdf το αρχείο … εδώ