18-02-2015 Να ακυρωθεί η απόφαση πληρωμής στελεχών για την αξιολόγηση

ΝΑ ΑΚΥΡΩΘΕΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ

ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

Κύριοι Υπουργοί,

Στις 26/1/2015, μια μέρα μετά τις βουλευτικές εκλογές, ο πρώην Υπουργός Παιδείας υπέγραψε απόφαση με τον τίτλο «Έγκριση παροχής υπηρεσιών των στελεχών της δημόσιας πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για την υποστήριξη και υλοποίηση των επιμορφωτικών δράσεων στο πλαίσιο της Πράξης “Προκαταρκτικές ενέργειες για την εφαρμογή συστήματος αξιολόγησης” με κωδικό ΟΠΣ 453588 – Οριζόντια Πράξη».

Με την απόφαση αυτή εγκρίνονται κονδύλια για την παροχή υπηρεσιών «εκτός ωραρίου εργασίας» από 15-3-2014 έως 31-10-2015  (!!!) για  «στελέχη» της Εκπαίδευσης (Διευθυντές Δ.Ε και Σχολικοί Σύμβουλοι) που ενάντια στις αποφάσεις του Κλάδου πρωτοστάτησαν στην εφαρμογή της αξιολόγησης – χειραγώγησης.

Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ καταδικάζοντας αυτή την απόφαση ζητάει την ανάκλησή της και την άμεση ακύρωση όλου του αντιεκπαιδευτικού νομοθετικού πλαισίου για την αξιολόγηση και την αυτό-αξιολόγηση εκπαιδευτικών και σχολείων.