23-12-2014 Συνάντηση αντιπροσωπειών ΟΛΜΕ και ΚΚΕ

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ ΤΗΣ ΟΛΜΕ ΜΕ ΤΟ KKE

Στο πλαίσιο των συναντήσεων του ΔΣ της ΟΛΜΕ με τα κόμματα του κοινοβουλίου, πραγματοποιήθηκε σήμερα Τρίτη 23 Δεκεμβρίου 2014, συνάντηση αντιπροσωπειών της ΟΛΜΕ και του ΚΚΕ στην οποία συμμετείχαν το μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Νίκος Σοφιανός και ο  Κυριάκος Ιωαννίδης, υπεύθυνος του Τμήματος Παιδείας της ΚΕ του ΚΚΕ.

Η αντιπροσωπεία της ΟΛΜΕ ανέλυσε τα σοβαρά και οξυμμένα προβλήματα που αντιμετωπίζει το δημόσιο σχολείο και ο εκπαιδευτικός, ως αποτέλεσμα της πολιτικής των μνημονίων κυβέρνησης ? τρόικας (διαθεσιμότητες ? απολύσεις, τραγική μείωση δαπανών, μείωση του αριθμού των εκπαιδευτικών, κατάργηση σχολείων και εκπαιδευτικών δομών, αξιολόγηση-πειθαρχικό δίκαιο, επιπτώσεις από τον ν.4186/13 ?τράπεζα θεμάτων ? τεχνική επαγγελματική εκπαίδευση, εργασιακά δικαιώματα, μείωση μισθών και συντάξεων κ.λπ.).

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΣΕ ….. PDF