24-11-2014 Επιστολή προς τον Υπ. Παιδείας για το σχολείο του 18 ΑΝΩ

τον Υπ. Παιδείας

κ. Ανδρ. Λοβέρδο

ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ «18ΑΝΩ»

Κύριε Υπουργέ,

Σε σχέση με την διδασκαλία των μαθημάτων στους θεραπευόμενους του «18 Άνω», οι οποίοι επιθυμούν να παρακολουθήσουν το σχολείο της μονάδας απεξάρτησης, διαπιστώνουμε πως είναι σημαντικό να σταθεροποιηθεί και να ενισχυθεί το θεσμικό πλαίσιο της λειτουργίας του, το οποίο δημιουργήθηκε, με σεβασμό στις εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών, οι οποίοι παράλληλα ολοκληρώνουν και την θεραπεία απεξάρτησής τους από τις τοξικές ουσίες .

Για αυτό θα πρέπει να επιλεγούν οι καθηγητές από την επιτροπή που ορίζει το θεσμικό πλαίσιο και βεβαίως να γίνει άμεσα η προκήρυξη που θα δώσει την δυνατότητα  στους καθηγητές που ενδιαφέρονται  να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους υπερωριακά στο βαθμό που, όπως δηλώνει το Υπουργείο Παιδείας, υπάρχουν τα απαραίτητα κονδύλια (6000 ευρώ τον χρόνο κατά μέσο όρο) και προβλέπονται από το θεσμικό πλαίσιο.

Κάθε άλλη προσπάθεια από πλευράς υπουργείου, όπως για παράδειγμα με εντολές για συμπλήρωση ωραρίου στην μέση της σχολικής χρονιάς  ή με αποσπάσεις καθηγητών που δεν έχουν σχετική εμπειρία παραβιάζει το θεσμικό πλαίσιο, δεν καλύπτει τις εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών και βεβαίως δεν υποστηρίζει τον θεραπευτικό στόχο της κοινωνικής επανένταξης.

Εξάλλου δεν χρειάζεται υπογραφή του Υπουργού Οικονομικών όπως επικαλείται το υπουργείο παιδείας, για την υπερωριακή απασχόληση ήδη υπηρετούντων εκπαιδευτικών του Υπουργείου Παιδείας, σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 16 στο νόμο 3205/2003  και τις παραγράφους 16 και 18 του άρθρου 14 στο νόμο 1566/1985.

Κύριε Υπουργέ,

Ζητάμε από εσάς να ενεργήσετε με τις αποφάσεις σας για την εύρυθμη και την άμεση λειτουργία του σημαντικού αυτού σχολείου, σύμφωνα με τις προτάσεις των ειδικών επιστημόνων που υπηρετούν στη μονάδα αυτή.