21-11-2014 Επιστολή προς τους αρμόδιους για την επιβολή προστίμων από το ΙΚΑ σε Διευθυντές σχολείων

Αθήνα, 21/11/2014

Α.Π.: 304

τον Διοικητή του ΙΚΑ

κ. Ροβ. Σπυρόπουλο

τον Γεν. Γραμματέα

Κοιν. Ασφαλίσεων

κ. Παν. Κοκκόρη

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ:

Υπ. Παιδείας

κ. Ανδρ. Λοβέρδο

Θέμα: «Επιβολή Προστίμων από το ΙΚΑ σε Διευθυντές Σχολείων»

Κύριε Διοικητή,

Κύριε Γεν. Γραμματέα,

Το τελευταίο διάστημα προέκυψε ξανά το σοβαρό θέμα με την επιβολή προστίμων από το ΙΚΑ στους Διευθυντές κάποιων Σχολικών Μονάδων, με την αιτιολογία της καθυστερημένης καταβολής των ενσήμων αναπληρωτών-ωρομίσθιων εκπαιδευτικών αναδρομικά από το 2003 έως το 2010.

Οι Διευθυντές των σχολείων καλούνται να πληρώσουν σεβαστά ποσά ως πρόστιμο χωρίς να φέρουν πρακτικά καμία ευθύνη για την καθυστέρηση. Σύμφωνα με την προβλεπόμενη διαδικασία ο Διευθυντής του Σχολείου υποβάλει στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ημερολογιακή κατάσταση για τους αναπληρωτές-ωρομίσθιους κάθε μήνα. Η Διεύθυνση ελέγχει την κατάσταση και διαβιβάζει τα σχετικά έγγραφα στην υπηρεσία εντελλομένων των περιφερειακών ενοτήτων και στη συνέχεια η τελευταία υπηρεσία δίνει την έγκριση για ένταλμα πληρωμής στην αρμόδια ΔΟΥ. Ο Διευθυντής παραλαμβάνει από τη ΔΟΥ την αμοιβή του εκπαιδευτικού στην οποία συμπεριλαμβάνονται και οι εισφορές στο ΙΚΑ, τις οποίες και καταβάλει άμεσα σε αυτό.

Εξαιτίας γραφειοκρατικής καθυστέρησης άλλων υπηρεσιών ή της καθυστέρησης υπογραφής σχετικών αποφάσεων από τα Υπουργεία, οι αμοιβές εισπράττονταν από τη ΔΟΥ μετά από αρκετό καιρό (πιθανόν και μήνες) με αποτέλεσμα να καθυστερεί και η καταβολή των εισφορών από τους Διευθυντές.

Δυστυχώς, το ΙΚΑ δεν διαχωρίζει τα δημόσια σχολεία από τους υπόλοιπους εργοδότες με βάση την παραπάνω γραφειοκρατική ιδιαιτερότητα στην καταβολή των εισφορών. Επομένως, ταλαιπωρούνται οι Διευθυντές των σχολείων με ενστάσεις κατά των επιτροπών του ΙΚΑ προκειμένου να υπερασπιστούν τον εαυτό τους.

Κύριε Διοικητή,

Κύριε Γεν. Γραμματέα,

Θεωρώντας ότι δεν μπορεί να αντιμετωπίζονται   τα σχολεία ως εν δυνάμει «εισφοροδιαφεύγουσες  εταιρείες ? φαντάσματα»  ζητάμε:

α) να εκδοθεί νέα κατάλληλη ερμηνευτική εγκύκλιος από το ΙΚΑ η οποία θα εξαιρεί τα σχολεία από τα πρόστιμα αυτά  και

β) να ακυρωθούν τα όποια πρόστιμα έχουν επιβληθεί για αυτό το λόγο.

Ζητάμε από τα Υπουργεία Παιδείας και Εργασίας προς τα οποία κοινοποιείται  το έγγραφό μας  αυτό  παρακαλείται να παρέμβει άμεσα,  ώστε να λυθεί το παραπάνω πρόβλημα.