30-09-2014 Παρέμβαση προς το ΥΠΑΙΘ για τις μετεγγραφές παιδιών εκπαιδευτικών σε διαθεσιμότητα

τον Υπουργό Παιδείας

κ. Ανδρέα Λοβέρδο

ΘΕΜΑ: Μετεγγραφές φοιτητών ?ε το 10% και τα παιδιά των εκπαιδευτικών σε διαθεσι?ότητα

Κύριε Υπουργέ,

Σχετικά ?ε τις ?ετεγγραφές των φοιτητών, το υπουργείο παιδείας ενώ ψήφισε νό?ο το Μάιο όπου διευκολύνει τις ?ετεγγραφές τριτέκνων, πολυτέκνων, φοιτητών ?ε αδέλφια που σπουδάζουν σε διαφορετικές πόλεις, ανακοινώνει πρόσφατα και ενώ ήδη είχαν αρχίσει οι εγγραφές, ότι ο νό?ος αυτός θα ισχύσει ?όνο για τους επιτυχόντες ?ε το 90 και όχι για τους επιτυχόντες ?ε το 10. Ενώ οι επιτυχόντες ?ε το 10 συ??ετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις του 2014 συ?πληρώνοντας το ?ηχανογραφικό τους για να πετύχουν σε νέα σχολή, το υπουργείο εντελώς αυθαίρετα, χωρίς αιτιολογία τους αποκλείει και από το να υποβάλλουν αίτηση ?ετεγγραφής.

Οι εκπαιδευτικοί σε διαθεσι?ότητα των το?έων που καταργήθηκαν, βρίσκονται σε απόγνωση γιατί δεν φτάνει η κατάφωρη αδικία που επί 15 ?ήνες εισπράττουν, έρχεται τώρα το υπουργείο να διαλύσει τις οικογένειες τους

Συγκεκρι?ένα:

Όταν πέρυσι τα παιδιά αναγκάστηκαν να δηλώσουν ?όνο σχολές της πόλης τους εξαιτίας του φόβου απόλυσης των γονέων τους, εφέτος εξαπατήθηκαν βάναυσα, ενώ υπάρχουν οικογένειες που συντηρούν ήδη και άλλα παιδιά που σπουδάζουν σε διαφορετικές πόλεις χωρίς να πετυχαίνουν ?ετεγγραφή.

Ζητά?ε στην επικεί?ενη ρύθ?ιση για τις ?ετεγγραφές να συ?περιληφθούν και τα παιδιά των εκπαιδευτικών σε διαθεσι?ότητα. Τα παιδιά αυτά που πέτυχαν φέτος ?ε το 10 και έχουν όλες τις προϋποθέσεις του νό?ου για ?ετεγγραφή, ζουν την αγωνία και το δρά?α των γονέων τους για δεύτερο χρόνο.

Κύριε Υπουργέ,

Ζητά?ε την κατανόηση και διόρθωση στο αυτονόητο. Είναι το ελάχιστο που ?πορείτε να κάνετε τουλάχιστον για τους εκπαιδευτικούς που βρίσκονται σε διαθεσι?ότητα, οι οποίοι αφού υπηρέτησαν ?ε αφοσίωση την εκπαίδευση τους απαξιώσατε τόσο άδικα και σκληρά.