05-04-2012 Ανέγερση σχολείου και όχι αποχαρακτηρισμός οικοπέδου στη Θεσσαλονίκη

ΑΝΕΓΕΡΣΗ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ συμπαραστέκεται στους αγώνες της εκπαιδευτικής κοινότητας και των κατοίκων της περιοχής Φαλήρου ? Σχολής Τυφλών ? Ευζώνων στη Θεσσαλονίκη και στο δίκαιο αίτημά τους για την απόδοση του χώρου «Οικόπεδο των πρώην Μαρμάρων Μόσχου» στο Δήμο της Θεσσαλονίκης, ώστε να ανεγερθεί Νηπιαγωγείο αντί της πολυώροφης οικοδομής που αποφάσισε η Εκκλησία.

Ήδη από το 2006 η Εκκλησία είχε δηλώσει ότι θέλει να ανεγείρει πολυώροφη οικοδομή αψηφώντας τις ανάγκες σε σχολική στέγη της περιοχής καθώς και τη βούληση των κατοίκων της περιοχής, οι οποίοι διαμαρτύρονται έντονα σε όλους τους αρμόδιους φορείς.

Η δραματική κατάσταση της σχολικής στέγης στην περιοχή που είναι πυκνοκατοικημένη με πολυώροφες πολυκατοικίες χωρίς ελεύθερους χώρους και τα Νηπιαγωγεία που λειτουργούν με διπλοβάρδια καθιστούν αναγκαία την άμεση ανέγερση του σχολείου.

Κατεβάστε το αρχείο της ανακοίνωσης ? εδώ