27-03-2012 Δελτίο Τύπου συλλυπητηρίων για την απώλεια του εκπαιδευτικού Ν. Καλογερόπουλου

Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ εκφράζει τα θερμά του συλλυπητήρια στην οικογένεια του εκπαιδευτικού Ν. Καλογερόπουλου.

Ο Νίκος Καλογερόπουλος γεννήθηκε το 1935 στο Ροδοχώρι Βοΐου Κοζάνης. Πτυχιούχος της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ, υπηρέτησε ως φιλόλογος στη Δευτεροβάθμια Δημόσια Εκπαίδευση (1962-?92) και δίδαξε Λατινικά στο ΑΠΘ (1966-?68). Διετέλεσε Σχολικός Σύμβουλος φιλολόγων (1983-?92), διευθυντής της Σχολής Επιμόρφωσης Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης (ΣΕΛΜΕ) Κοζάνης, πρόεδρος Βαθμολογικών Κέντρων και πάρεδρος του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.

Στη διάρκεια της χούντας ανέπτυξε έντονη αντιστασιακή δράση. Μετά την πτώση της δικτατορίας συνέβαλε στην ανασυγκρότηση του συνδικαλιστικού κινήματος των εκπαιδευτικών ως μέλος του Δ.Σ. της ΟΛΜΕ.

Κατεβάστε το σχετικό αρχείο … εδώ