11-12-2019 Επίσκεψη της ΟΛΜΕ σε σχολείο φυλακών

Αθήνα, 11/12/2019

ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΟΛΜΕ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΦΥΛΑΚΩΝ

Την Πέμπτη 7 Νοεμβρίου 2019 μέλη του ΔΣ της ΟΛΜΕ και της Β’ ΕΛΜΕ Πειραιά πραγματοποίησαν από κοινού συνάντηση με εκπαιδευτικούς του 2ου ΣΔΕ Κορυδαλλού (ανδρικών φυλακών Κορυδαλλού) και τη Συντονίστρια εκπαίδευσης των Γυναικείων Φυλακών Κορυδαλλού. Σκοπός της επίσκεψης ήταν να αναδειχθούν τα κύρια προβλήματα που αντιμετωπίζουν συνάδελφοι/-ισσες καθώς και μαθητές/-τριες του εν λόγω σχολείου, αλλά και γενικότερα το ζήτημα των Σχολείων στα Σωφρονιστικά Καταστήματα της χώρας.

Στο συγκεκριμένο χώρο, και με δεδομένο ένα νομοθετικό πλαίσιο, που πέρα από το γεγονός οτι επιδέχεται πολλές βελτιώσεις και έχει πολλά προβλήματα (τα οποία συζητήθηκαν κατά τη συνάντηση), επιτρέπει και βοηθάει στην ανάπτυξη ενός σύγχρονου σχολικού δικτύου στις φυλακές, αναδείχτηκαν οι ανάγκες της άμεσης ίδρυσης σχολικής μονάδας στις γυναικείες φυλακές Κορυδαλλού, της άμεσης στελέχωσης των Καταστημάτων Κράτησης Κορυδαλλός Ι (ανδρικές φυλακές) και Ψυχιατρείο, με Συντονιστές/-στριες Εκπαίδευσης, της πλήρωσης σε λοιπό εκπαιδευτικό προσωπικό ακόμα και στις ήδη υπάρχουσες σχολικές μονάδες, της υλικοτεχνικής υποδομής των σχολείων των φυλακών (θρανία, βιβλία κτλ), καθώς και των  κατάλληλων χώρων και προσωπικού καθαριότητας, της λειτουργίας άμεσα τη φετινή χρονιά του δημόσιου ΙΕΚ των ανδρικών φυλακών (παρόλο που λειτουργούσε εδώ και χρόνια και διαθέτει τις απαιτούμενες υποδομές και εργαστήριο).

Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ με αφορμή την επίσκεψη αυτή τονίζει και πάλι οτι πρέπει να προχωρήσουν άμεσα τα αρμόδια Υπουργεία στα :

• Υπογραφή της Κοινής Υπουργικής Απόφασης με την οποία θα ορίζεται η έναρξη λειτουργίας των σχολικών μονάδων και των χώρων όπου αυτές θα λειτουργούν εντός των σωφρονιστικών καταστημάτων, σύμφωνα με τις εισηγήσεις των συντονιστών – βάση του ισχύοντος νομοθετικού πλαισίου.
  • Τοποθέτηση συντονιστών εκπαίδευσης στα 27 σωφρονιστικά καταστήματα στα οποία δεν πληρώθηκαν οι θέσεις, καθώς πάγωσαν οι διαδικασίες και μέχρι στιγμής έχουν καλυφθεί μόνο 6 θέσεις.
  • Επίσπευση της στελέχωσης από εκπαιδευτικούς και σαφή καθορισμό της διαδικασίας με την οποία θα πραγματοποιηθεί.
  • Λειτουργία Προγραμμάτων ελληνομάθειας για τους αλλοδαπούς κρατούμενους με παροχή πιστοποίησης.

Η παροχή εκπαίδευσης στα σωφρονιστικά καταστήματα της χώρας αποτελεί υποχρέωση της πολιτείας με σοβαρές κοινωνικές και ανθρωπιστικές διαστάσεις και αναφαίρετο δικαίωμα των εγκλείστων γυναικών και ανδρών. Αποτελεί επίσης στήριγμα ψυχικό στον αγώνα των κρατουμένων για την αντιμετώπιση των δεινών του εγκλεισμού, καθώς και βασική συνιστώσα της διαδικασίας κοινωνικής επανένταξης και μη υποτροπής.

Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ αποφάσισε επίσης να προχωρήσει σε :

• Παράσταση διαμαρτυρίας στα αρμόδια Υπουργεία για την προώθηση των παραπάνω αιτημάτων
  • Πρόσκληση συναδέλφων που υπηρετούν στα σχολεία αυτά, για ενημέρωση και συντονισμό στις παραπέρα ενέργειες της Ομοσπονδίας
  • Επίσκεψη και σε άλλα σχολεία σωφρονιστικών καταστημάτων στη χώρα.

Για το αρχείο σε pdf … εδώ