06-09-2018 Όλοι στις παραστάσεις διαμαρτυρίας των ΕΛΜΕ την Παρασκευή 7/9

Αθήνα, 06/09/2018

Όλοι στις Παραστάσεις-Συγκεντρώσεις Διαμαρτυρίας

των ΕΛΜΕ την Παρασκευή 07/09/2018 το μεσημέρι,  στις Περιφερειακές   Διευθύνσεις και στις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης

Το Υπουργείο παιδείας προχώρησε το προηγούμενο διάστημα στην έγκριση των ολιγομελών τμημάτων στις ομάδες προσανατολισμού στα ΓΕΛ και στους τομείς και τις ειδικότητες στα ΕΠΑΛ.

Την ίδια στιγμή υπάρχουν πολλές ακόμη προτάσεις σχολείων που δεν έχουν εγκριθεί για τη λειτουργία των ολιγομελών τμημάτων, τις Ομάδες Προσανατολισμού της Β΄ τάξης, για τα ολιγομελή τμήματα μαθημάτων επιλογής στα ΓΕΛ και στα ειδικά σχολεία. Επίσης υπάρχουν προτάσεις για έγκριση επιπλέον τμημάτων σε σχολικές μονάδες, όπου ο αριθμός μαθητών είναι αυξημένος και έχει ξεπεράσει και αυτά τα μεγάλα όρια που έχει καθιερώσει του Υπουργείο Παιδείας τα τελευταία χρόνια.

Οι εκπαιδευτικοί όλο το προηγούμενο διάστημα αγωνιζόμαστε  για να κατοχυρώσουμε τη λειτουργία όλων των ολιγομελών στα ΕΠΑΛ και στα ΓΕΛ και θα συνεχίσουμε τον αγώνα!

Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ καλεί τους συναδέλφους να συμμετέχουν στις συγκεντρώσεις-παραστάσεις στις Περιφερειακές Διευθύνσεις, στις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης που θα οργανώσουν οι ΕΛΜΕ την Παρασκευή 7/9 το μεσημέρι,  για να σταματήσουμε τις μνημονιακές και κυβερνητικές περικοπές στην παιδεία. Για να λειτουργήσουν όλα τα προτεινόμενα τμήματα στα σχολεία  και να προωθήσουμε τα αιτήματα και τις διεκδικήσεις του κλάδου. Όλοι  οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί καλούνται να ανταποκριθούν στο κάλεσμα του ΔΣ της ΟΛΜΕ για έγκριση ολιγομελών τμημάτων στα ΕΠΑΛ και Ομάδων Προσανατολισμού στα ΓΕΛ.

Η ΟΛΜΕ θα πραγματοποιήσει παράσταση διαμαρτυρίας στην πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας την Τετάρτη 12/9 στις 12 το μεσημέρι.

Απαιτούμε:

• Να εγκριθούν τώρα όλα τα υπόλοιπα ολιγομελή τμήματα!
  • Να εγκριθούν νέα τμήματα όπου υπάρχει αυξημένος αριθμός μαθητών και να μην μετακινηθούν μαθητές σε άλλες σχολικές μονάδες
  • Καμία υποχρεωτική μετακίνηση εκπαιδευτικών-μαθητών.
  • 20 μαθητές στα τμήματα, 15 στις Ο. Π., 10 στα εργαστήρια.
  • Να καλυφθούν όλα τα κενά τώρα. Μαζικοί μόνιμοι διορισμοί.
  • Κανένας μαθητής έξω από το Δημόσιο Σχολείο.

Συνεχίζουμε τον αγώνα για να εγκριθούν τώρα όλα τα ολιγομελή τμήματα.