18-01-2017 Ανακοίνωση για τις θεματικές εβδομάδες στο Γυμνάσιο

Αθήνα, 18/1/2017

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Το Υπουργείο Παιδείας συνεχίζοντας την αιφνιδιαστική και αποσπασματική τακτική του, αποφάσισε να αναπτυχθούν υποχρεωτικά στα γυμνάσια προγράμματα αγωγής υγείας, για την παρουσίαση των οποίων θα διατεθεί μία ολόκληρη εβδομάδα με απόφαση των Συλλόγων.  Σε κάποια σχολεία λειτουργούν ήδη με ελεύθερη επιλογή συναδέλφων/ισσών παρόμοια προγράμματα. Στα υπόλοιπα όμως θεωρούμε απαράδεκτο να επιβάλλεται στη μέση της χρονιάς κάτι τέτοιο, χωρίς να έχει γίνει η οποιαδήποτε ενημέρωση, προετοιμασία ή επιμόρφωση των εκπαιδευτικών.

Δεν μπορεί να αμφιβάλλει κανείς ότι η ανάπτυξη ουσιαστικών προγραμμάτων υγείας- πρόληψης στο δημόσιο σχολείο είναι μια μεγάλη αναγκαιότητα. Η θεματολογία που επιλέχθηκε επίσης, είναι πολύ κοντά στις ανησυχίες και τις ανάγκες της εφηβικής και προεφηβικής ηλικίας.

Προγράμματα όμως που αφορούν ζητήματα όπως οι εξαρτήσεις και οι διαφυλικές σχέσεις  είναι επιβεβλημένο να αναπτύσσονται αφού προηγηθεί  επιμόρφωση των εκπαιδευτικών, θεσμική σύνδεση του σχολείου με φορείς υγείας και πρόληψης και στελέχωσή του με ειδικό επιστημονικό προσωπικό. Διαφορετικά υπάρχει κίνδυνος να αντιμετωπιστούν επιδερμικά ή ακόμα και να παραχθούν εκ διαμέτρου αντίθετα αποτελέσματα από τα αναμενόμενα.

Να θυμίσουμε επίσης,  ότι το Υπουργείο Παιδείας για να πετύχει την εξοικονόμηση προσωπικού υλοποιώντας τις μνημονιακές επιταγές, φρόντισε να  μειώσει τις ώρες της Βιολογίας και της Οικιακής οικονομίας – καθ΄ ύλην σχετικών μαθημάτων- και να αφαιρέσει τη δίωρη μείωση ωραρίου σε όσους υλοποιούσαν διάφορα προγράμματα, με αποτέλεσμα απλήρωτες ώρες υπερωριακής εργασίας.

Με βάση τα παραπάνω:

•  Απαιτούμε από το Υπουργείο να αποσύρει την υποχρεωτικότητα της Θεματικής Εβδομάδας.
  • Καλούμε τους Συλλόγους διδασκόντων να συνεκτιμήσουν όλους τους παράγοντες που αναφέρθηκαν πριν πάρουν τις αποφάσεις τους για τη χρονική διάρκεια, το περιεχόμενο των εργασιών και τους εμπλεκόμενους φορείς για την υλοποίηση της Θεματικής Εβδομάδας.