07-09-2011 Επιστολή προς τους γονείς και τους μαθητές μας για να διαβαστεί την 1η μέρα του νέου σχολικού έτους

Συναδέλφισσες, Συνάδελφοι,
Σας στέλνουμε επιστολή του Δ.Σ. της ΟΛΜΕ προς τους γονείς και μαθητές μας για την έναρξη της νέας χρονιάς προκειμένου να τη διανείμετε στα σχολεία της περιοχής σας για να διαβαστεί την ημέρα του Αγιασμού. Επίσης, η επιστολή αυτή να σταλεί σε όλους τους Συλλόγους και Ενώσεις Γονέων της περιοχής σας.

Αγαπητοί μαθητές και γονείς,
Η φετινή χρονιά θα είναι πολύ δύσκολη. Έχουν φροντίσει γι? αυτό η Κυβέρνηση, η Υπουργός Παιδείας, το ΔΝΤ, η Τρόικα, η ΕΕ και όλα τα μεγάλα συμφέροντα που μας έφεραν έως εδώ. Δύσκολη για όλη την κοινωνία καθώς χιλιάδες οικογένειες αντιμετωπίζουν το τρομακτικό πρόβλημα της ανεργίας, των χιλιάδων απολύσεων, το κλείσιμο των μαγαζιών. Από την άλλη για όσους συνεχίζουν να δουλεύουν περικόπτονται συνεχώς οι μισθοί και τα μεροκάματα. Η φορομπηχτική πολιτική έχει ξεπεράσει κάθε όριο. Η Υγεία διαλύεται και η Παιδεία μπαίνει στο απόσπασμα στα πλαίσια της πολιτικής του μεσοπρόθεσμου προγράμματος κοινωνικής λεηλασίας μαζί με όλα τα κοινωνικά αγαθά, τη δημόσια περιουσία και τις υποδομές.

Διαβάστε περισσότερα … εδώ