16-02-2016 ΚΑΛΟΥΜΕ Σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας στο Υπουργείο Παιδείας Την Τετάρτη 17 Φλεβάρη και ώρα 13:30 μ.μ.

Ερμού & Κορνάρου 2

ΤΗΛ: 210 32 30 073 – 32 21 255

FAX: 210 33 11 338

www.olme.gr

e-mail: olme@otenet.gr                                                                      Αθήνα,16/02/2016

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ? ΚΑΛΕΣΜΑ

Μια ακόμα σχολική χρονιά οδεύει προς το τέλος της και στα σχολεία της β/μιας εκπαίδευσης εξακολουθούν να υπάρχουν πάνω από 1000 κενά σε όλη την χώρα.

Χρόνο με τον χρόνο, η κατάσταση χειροτερεύει αφού η συνεχιζόμενη πολιτική της λιτότητας και των μνημονίων που επιβάλλονται από την Κυβέρνηση και τους δανειστές, και στην εκπαίδευση, με τους μηδενικούς διορισμούς εκπαιδευτικών, με την υποχρηματοδότηση της παιδείας και με την κάλυψη των πραγματικών κενών με αναπληρωτές και ωρομίσθιους (μέσω πολλών και διαφορετικών χρηματοδοτικών προγραμμάτων που δίδονται με το σταγονόμετρο) έχουν διαλύσει το δημόσιο σχολείο.

Για να δείτε το αρχείο σε pdf….ΕΔΩ