11-12-2015 Για την απώλεια του Στέλιου Οθωναίου

Αθήνα, 11/12/2015

Καλό ταξίδι Σύντροφε…

Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ εκφράζει τη βαθειά θλίψη του για την απώλεια που έχει η εκπαιδευτική κοινότητα με το θάνατο του συναδέλφου μας Στέλιου Οθωναίου. Όπως σε όλη του τη ζωή έδινε τη μάχη για ένα σχολείο που να ανταποκρίνεται στις ανάγκες των παιδιών των λαϊκών οικογενειών, έτσι έδωσε και τη μάχη με τον καρκίνο για πολλά χρόνια. Και σε όλες τις μάχες που έδωσε δεν έχασε ποτέ του το χιούμορ. Πάντα εμψύχωνε τους άλλους. Όπως στη μεγάλη απεργία του κλάδου μας που ?έστησε? συγκρότημα έξω από το Υπουργείο Παιδείας και με το τραγούδι του μας ένωνε και μας έδινε κουράγιο να συνεχίσουμε.

Ήταν πραγματικός δάσκαλος στο σχολείο αλλά και στον αγώνα. Αγαπητός από όλους τους μαθητές του κι απ΄ όλους τους συναδέλφους του. Ήταν αδύνατο να τον συναντήσεις και να μη τον αγαπήσεις. Από τη μέρα που διορίστηκε μέχρι τη μέρα που συνταξιοδοτήθηκε υπηρέτησε το εκπαιδευτικό συνδικαλιστικό κίνημα κι οι συνάδελφοι του τον τίμησαν γι΄ αυτό.

Καλό ταξίδι Στέλιο. Όλοι όσοι σε γνώρισαν δεν θα σε ξεχάσουν ποτέ. Το καθαρό σου βλέμμα θα τους συντροφεύει.