12-05-2014 Καταγγελία για τη δίωξη συναδέλφου και στάση εργασίας στις 13/05 στην Ικαρία

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΩΞΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ

Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ καταγγέλλει τη δίωξη της συναδέλφου Σωτηριάδου Στέλλας, προϊσταμένης του νηπιαγωγείου Ραχών Ικαρίας, επειδή αρνήθηκε να συγκροτήσει ομάδες αυτοαξιολόγησης και παραιτήθηκε.

Η συνάδελφος εγκαλείται από τον προϊστάμενο ΔΙΠΕ Σάμου για «άρνηση εκτέλεσης εντολής» και «παράβαση δημοσιοϋπαλληλικού καθήκοντος».

Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ καλεί όλους τους συναδέλφους να εκφράσουν τη συμπαράστασή τους στη διωκόμενη συνάδελφο. Κηρύσσει 3ωρη στάση εργασίας 11.00 ? 14.00 την Τρίτη 13/5/14 και καλεί τους συναδέλφους να συμμετάσχουν στη διαμαρτυρία που οργανώνεται από τα σωματεία της Ικαρίας, στη Σάμο.

Ο αυταρχισμός και η τρομοκράτηση δεν θα μας κάνουν να σκύψουμε το κεφάλι.

Με τον ενωτικό, συλλογικό αγώνα μας, θα δώσουμε τη μάχη ενάντια στην υπονόμευση του δημόσιου σχολείου, για ένα σχολείο των αναγκών και των οραμάτων της νεολαίας και του λαού μας.

Κατεβάστε το σχετικό αρχείο σε μορφή pdf … εδώ