29-01-2014 Ενημερωτικό για τις κινητοποιήσεις που αποφασίστηκαν στη ΓΣ των ΕΛΜΕ και από το ΔΣ της ΟΛΜΕ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ

ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΑΤΗ  ΓΣ ΠΡΟΕΔΡΩΝ ΕΛΜΕ ΚΑΙ ΑΠΌ ΤΟ ΔΣ ΤΗΣ ΟΛΜΕ

1. Συλλαλητήρια σε όλες τις πόλεις την Παρασκευή 31/1/14. Αθήνα, στην Πλατεία Κλαυθμώνος στη 1 το μεσημέρι μαζί με ΠΟΕ-ΟΤΑ και όλους τους διαθέσιμους του δημόσιου.
  2. Περιοδείες και συνεντεύξεις τύπου σε όλη τη χώρα. Συνέντευξη τύπου στην Αθήνα Τετάρτη 29/1/14 στις 12 μ με ΠΟΕ-ΟΤΑ.
  3. Πέμπτη 30-1-14, συγκέντρωση έξω από το ΣτΕ στις 10 π.μ., ημέρα εκδίκασης προσφυγής των γονιών μαθητών των ΕΠΑΛ των τομέων που καταργήθηκαν και δεν λειτούργησαν στη Β΄τάξη.
  4. Κανείς μαθητής και η οικογένειά του χωρίς στέγη, φαγητό, ρεύμα και περίθαλψη. Κοινή διαμαρτυρία με Ομοσπονδία Γονέων Αθήνας την Πέμπτη 30-1-14, στο Υπουργείο Εσωτερικών (Πλ.Κλαυθμώνος) στη 1 το μεσημέρι.
  5. 24ωρη απεργιακή κινητοποίηση στις 7/2/14, ημέρα που εκδικάζεται η υπόθεση της διαθεσιμότητας των εκπαιδευτικών στο Συμβούλιο της Επικρατείας. Κοινό συλλαλητήριο με ΠΟΕ-ΟΤΑ στην Αθήνα, Προπύλαια και ΣτΕ στις 10.30 π.μ. Μετακίνηση με πούλμαν συναδέλφων σε διαθεσιμότητα από άλλες πόλεις, σε συνεννόηση με τις ΕΛΜΕ και την ΟΛΜΕ. Συγκεντρώσεις σε όλες τις πόλεις.
  6. Στάση εργασίας και συλλαλητήριο την ημέρα συνάντησης της τρόικας με τον Υπουργό Διοικητικής Μεταρρύθμισης.
  7. Κιόσκι ενημέρωσης στην Πλατεία Κλαυθμώνος, μαζί με όλους τους διαθέσιμους (εκπαιδευτικοί, σχολικοί φύλακες, καθαρίστριες, διοικητικοί πανεπιστημίου) του δημοσίου.
  8. Στήριξη της αυτοκινητοπορείας ενάντια στις διαθεσιμότητες, την ανεργία και τις απολύσεις από όλη τη χώρα (Αλεξανδρούπολη-Θεσσαλονίκη-Λάρισα-Αθήνα) στα μέσα του Φλεβάρη.
Κατεβάστε το σχετικό Ενημερωτικό σε μορφή pdf … εδώ