28-01-2014 Ψήφισμα ETUCE: Αλληλεγγύη στην Ελλάδα – Κάτω το χέρι της τρόικα από την εκπαίδευση

ΠΡΟΣ: την ΟΛΜΕ, οργάνωση-μέλος της EI/ETUCE στην Ελλάδα

20 Ιανουαρίου2014

Αρ.Πρωτ .: MR/PC/9572

Αλληλεγγύη στην Ελλάδα: Κάτω το χέρι της τρόικα από την εκπαίδευση

Η ETUCE, η Ευρωπαϊκή Περιφέρεια της EI, υποστηρίζει πλήρως την Ομοσπονδία Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης της Ελλάδας (ΟΛΜΕ) εκφράζοντας την αλληλεγγύη της στο αίτημά της να σταματήσει τη σοβαρή πολιτική της αναζήτησης λύσεων στην Ελλάδα μέσω των μνημονίων μεταξύ της κυβέρνησης και της τρόικα. Τα μνημόνια επηρεάζουν επίσης τον κρίσιμο τομέα της εκπαίδευσης σε πρωτοφανές βαθμό. Αυτή η προσέγγιση υπονομεύει σοβαρά την ανάκαμψη από την κρίση και είναι πιο ανησυχητικό το γεγονός ότι υπονομεύει το μέλλον των ελληνικών γενεών.

Η εφαρμογή του μνημονίου από την κυβέρνηση που συμφωνήθηκε με την τρόικα των διεθνών ηγετών – την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο – βλάπτει σοβαρά τη δημόσια εκπαίδευση, απειλώντας την πρόσβαση στο βασικό ανθρώπινο δικαίωμα όπως είναι η ποιοτική εκπαίδευση για όλους ενώ υπονομεύει τη βάση της δημοκρατίας. Έχει έρθει η στιγμή για τις αρχές σε όλα τα επίπεδα να πληροφορηθούν την ασυνήθιστη και δραματική αντίφαση μεταξύ των Ευρωπαϊκών σχεδίων για την οικονομική ανάκαμψη που βασίζονται στον κρίσιμο ρόλο της εκπαίδευσης από τη μια πλευρά, και στις καταστροφικές συνέπειες των πολιτικών που συμφωνήθηκαν μεταξύ των εθνικών αρχών στην Ελλάδα και της τρόικα από την άλλη.

Η ETUCE εκφράζει τον αποτροπιασμό της για τους αριθμούς που καταγγέλλονται από την ΟΛΜΕ σχετικά με τις επιπτώσεις των μέτρων λιτότητας στην εκπαίδευση και εκφράζει τη λύπη της για την οπισθοδρομική οπτική των πολιτικών λιτότητας που αναμένονται να οδηγήσουν σε πρόσθετες βαθιές περικοπές στις δημόσιες δαπάνες της εκπαίδευσης, τις σοβαρές μειώσεις μισθών, σε μαζικές απολύσεις, σε διαθεσιμότητες και σε υποχρεωτικές μετακινήσεις των εκπαιδευτικών σε διοικητικές θέσεις, και στο απαράδεκτο κλείσιμο σχολείων της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Αυτά τα αποτελέσματα όχι μόνο φθείρουν όλο και περισσότερο την ποιότητα της εκπαίδευσης αλλά οδηγούν επίσης σε ανησυχητική μαζική μαθητική εγκατάλειψη.

Ομοίως, η ETUCE καταγγέλλει έντονα τις εθνικές αποφάσεις που δε σέβονται τη φωνή των κοινωνικών εταίρων στην Ελλάδα και καταδικάζει το νέο νόμο για την εκπαίδευση (4186/13) που καθιερώνει εξετασιοκεντρικά συστήματα σε ολόκληρη την Ανώτερη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και τα Επαγγελματικά Λύκεια, και πέρασε χωρίς οποιαδήποτε προηγούμενη διαβούλευση με τους κοινωνικούς εταίρους, σύμφωνα με την ΟΛΜΕ.

Η ETUCE προειδοποιεί την ελληνική κυβέρνηση για τα καταστροφικά αποτελέσματα της πολιτικής των μνημονίων στην εκπαίδευση, και συμμετέχει με την ΟΛΜΕ ζητώντας μια δημοκρατική συμμετοχή των κοινωνικών εταίρων στις αποφάσεις που επηρεάζουν και διακινδυνεύουν το μέλλον των ανθρώπων στην Ελλάδα. Η ενίσχυση του εθνικού κοινωνικού διαλόγου είναι ο μόνος τρόπος αντίστασης στη λιτότητα, όταν η κοινωνική συνοχή δέχεται μια τέτοια σοβαρή επίθεση.

Η ETUCE θα συνεχίσει να ενημερώνει σχετικά με τους δραματικούς εκείνους αριθμούς σε όλα τα επίπεδα, και να διαδίδει τα αιτήματα της ΟΛΜΕ για δράση στις οργανώσεις-μέλη της, τα Ευρωπαϊκά όργανα, περιλαμβανομένης και της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, τον υφιστάμενο Πρόεδρο και τα μέλη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, καθώς επίσης και τους υποψηφίους στο νέο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο που πρόκειται να εκλεγούν το Μάιο αυτού του έτους.

Η ETUCE παρακινεί όλους τους αρμόδιους να λάβουν ενεργά μέτρα σε αυτήν την κρίση στην Ευρώπη και να εντείνουν τις προσπάθειες για την έξοδο από την κρίση, χωρίς να πλήξουν περαιτέρω το θεμελιώδες δικαίωμα της πρόσβασης στη δημόσια εκπαίδευση στην Ελλάδα, διακινδυνεύοντας ως εκ τούτου το μέλλον ολόκληρων γενεών.

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Martin R?mer