19-01-2012 Σχετικά με την υποχρεωτική υπερωριακή απασχόληση τα Σάββατα

ΘΕΜΑ: Υποχρεωτική υπερωριακή απασχόληση τα Σάββατα

Συνάδελφοι,

Η διοίκηση, συνεχίζοντας την απαράδεκτη αντιπαιδαγωγική τακτική της και στη λογική της τιμωρίας των μαθητών που κινητοποιήθηκαν στις αρχές της χρονιάς με κύρια αιτία την μη έκδοση διδακτικών βιβλίων με απόλυτη ευθύνη του Υπουργείου Παιδείας, επιβάλλει τη διενέργεια μαθημάτων τα Σάββατα και την σχολική εορτή  των τριών ιεραρχών. Ανατρέποντας τα προγράμματα μαθητών και εκπαιδευτικών, η περιφέρεια και η διεύθυνση μέσης εκπαίδευσης παραβλέποντας τον αντιεκπαιδευτικό χαρακτήρα του συγκεκριμένου μέτρου, αναγκάζει σε προσχηματική αναπλήρωση των μαθημάτων που καμιά σχέση δεν έχει με τις πραγματικές ανάγκες των μαθητών. Και όλα αυτά αφού κατάργησαν την ενισχυτική διδασκαλία που επί χρόνια λειτουργούσε, αφού ακόμη δεν έχουν φροντίσει να σταλούν βιβλία σε όλα τα σχολεία, αφού καταργήσανε  όλες τις υποστηρικτικές δομές του  σχολείου και προχώρησαν μέσα από τις συγχωνεύσεις σε ?πακετάρισμα? των μαθητών στις αίθουσες ανατρέποντας τη μέχρι τώρα ισχύουσα κατανομή, σε βάρος φυσικά της εκπαιδευτικής   αποτελεσματικότητας.

Διαβάστε περισσότερα … εδώ