23-09-2019 Ψήφισμα συμπαράστασης στον συν. Ν. Γαλιατσάτο

Αθήνα, 23/9/2019

ΨΗΦΙΣΜΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ

Να αθωωθεί οριστικά και αμετάκλητα ο Νίκος Γαλιατσάτος!

Από το 2006 εγκαλείται συνεχώς ο συνάδελφος Γαλιατσάτος επειδή στοχοποιήθηκε από τον τότε επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης Λέανδρο Ρακιντζή. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να παραμένει σε εκκρεμότητα υπόθεση σε βάρος του εδώ και 13 χρόνια και η οποία θα εκδικαστεί για τρίτη φορά τις 23 Οκτωβρίου στην Κέρκυρα. Για χρόνια αγωνίστηκε από κάθε θέση του ΔΣ της ΕΛΜΕ Κεφαλονιάς – Ιθάκης, για τις ανάγκες των σχολείων και τα δικαιώματα των συναδέλφων, ήταν αιρετός στο ΠΥΣΔΕ και μέλος του μαχόμενου εκπαιδευτικού κινήματος.

Το 2006 νεοδιόριστη συνάδελφος, απουσίασε αδικαιολόγητα από την υπηρεσία και υπέβαλε την παραίτηση της. Όταν ήλθε το θέμα στο ΠΥΣΔΕ Κεφαλονιάς – Ιθάκης, ο συν. Γαλιατσάτος ως αιρετός του ΠΥΣΔΕ πρότεινε να γίνει δεκτή η παραίτηση της και να κλείσει το θέμα. Η πλειοψηφία των μέλων δεν το δέχθηκαν και την παρέπεμψαν στο πειθαρχικό για απόλυση, όπου ο συν. Γαλιατσάτος ψήφισε παρών, γιατί είχε προτείνει άλλη διαδικασία κι επιπλέον ακολουθούσε την ομόφωνη απόφαση του ΔΣ της ΕΛΜΕ να μην ψηφίσει απόλυση. Η συνάδελφος αρχικά απολύθηκε, έκανε ένσταση και της επιβλήθηκε παύση 6 μηνών, μετά υπέβαλε την παραίτηση της, δηλαδή, έγινε αυτό που υποστήριζε η ΕΛΜΕ και ο αιρετός από την αρχή.

Η ΔΙΔΕ Κεφαλονιάς – Ιθάκης έστειλε την απόφαση στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης, που παρέπεμψε στο πειθαρχικό τον συν. Γαλιατσάτο για παράβαση καθήκοντος, υποστηρίζοντας ότι δεν είχε δικαίωμα να ψηφίσει παρών, αλλά μια ποινή. Το ΑΠΥΣΔΕ (14-4-2008) αθώωσε τον συνάδελφο, αλλά πάλι ο Λ. Ρακιτζής παρεμβαίνει και κάνει ένσταση με την οποία τον παραπέμπει στο δευτεροβάθμιο πειθαρχικό του υπουργείου εσωτερικών (23-9-2008), το οποίο ομόφωνα τον αθωώνει.

Όμως, ο Λ. Ρακιτζής εμμένει και επιμένει και πάλι προσφεύγει στο Διοικητικό εφετείο Αθηνών, που κρίνει τον εαυτό του αναρμόδιο και παραπέμπει την υπόθεση στο Διοικητικό εφετείο Ιωαννίνων, το οποίο θα την εκδικάσει στις 23 Οκτωβρίου 2019 στην Κέρκυρα.

Πρόκειται για ένα κλασικό παράδειγμα ποινικοποίησης των αποφάσεων των σωματείων και των αιρετών που δεν αρέσουν στη Διοίκηση. Αποκαλύπτεται έτσι ότι το πειθαρχικό δίκαιο και ο αυταρχισμός συχνά στρέφονται ενάντια στην συνδικαλιστική δράση, ιδιαίτερα σε περιόδους έντασης των αντιλαϊκών πολιτικών.

Η συναδελφική αλληλεγγύη και ο συλλογικός αγώνας για την υπεράσπιση του Δημόσιου σχολείου, στο πλαίσιο των πραγματικών και ουσιαστικών κοινωνικών αναγκών είναι η μόνη απάντησή μας!

Το ΔΣ της ΟΛΜΕ αποφάσισε να παραστεί στη δίκη του συναδέλφου και απαιτεί να κλείσει επιτέλους αυτή η υπόθεση και να αθωωθεί οριστικά και αμετάκλητα ο Νίκος Γαλιατσάτος.

Για το αρχείο σε pdf … εδώ