28-06-2018 Σχετικά με τις συνεδριάσεις των Συλλόγων Διδασκόντων στις 29/06 που ζητούν ορισμένοι Διευθυντές Εκπαίδευσης

Ερμού & Κορνάρου 2

ΤΗΛ: 210 32 30 073 – 32 21 255

FAX: 210 32 27 382

www.olme.gr

e-mail:olme@otenet.gr                        +                                  Αθήνα, 28/06/2018

Σύμφωνα με εντολές ορισμένων Διευθυντών Εκπαίδευσης καλούνται οι Σύλλογοι Διδασκόντων να συνεδριάσουν  την Παρασκευή 29/06 και να προχωρήσουν σε κατανομή ωρών διδασκαλίας στους εκπαιδευτικούς που ανήκουν οργανικά και υπηρετούν στο σχολείο. Το πλέον εξοργιστικό είναι ότι σε ορισμένες περιπτώσεις καλούνται οι Σύλλογοι Διδασκόντων  να κάνουν ανάθεση ωρών διδασκαλίας και μαθημάτων σε εκπαιδευτικούς που βρίσκονται εκτός της δύναμής του εκπαιδευτικού προσωπικού της σχολικής μονάδας αυτή την περίοδο (άδειες, αποσπάσεις ).

Είναι προφανές ότι η διαδικασία αυτή γίνεται ερήμην αυτών των συναδέλφων.

Το σημαντικότερο είναι ότι   επιχειρείται η κατανομή ωρών και μαθημάτων, χωρίς να υπάρχει η πλήρης σύνθεση του Συλλόγου Διδασκόντων που θα ολοκληρωθεί μετά τις υπηρεσιακές μεταβολές του Σεπτέμβρη.

• Καλούμε το Υπουργείο Παιδείας να παρέμβει άμεσα, αφού δεν προβλέπεται αυτή η διαδικασία.
  • Καλούμε τους Συλλόγους Διδασκόντων σε αυτές τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης να μην προχωρήσουν σε αναθέσεις μαθημάτων.

Για να δείτε το αρχείο σε pdf….ΕΔΩ