22-06-2018 Χορηγικά προγράμματα στις σχολικές μονάδες

Αθήνα, 22/6/2018

Χορηγικά προγράμματα στις σχολικές μονάδες

Για μία ακόμη χρονιά γνωστή πολυεθνική εταιρεία στα πλαίσια της διαφημιστικής της καμπάνιας προωθεί χορηγικά προγράμματα στις σχολικές μονάδες με αποκλειστικό σκοπό την αύξηση της κατανάλωσης των προϊόντων της.
Το ΔΣ της ΟΛΜΕ είναι αντίθετο με την οποιαδήποτε προσπάθεια εμπορευματοποίησης της παιδείας. Απορρίπτει τη λογική των χορηγιών που υποκαθιστά την ευθύνη και την υποχρέωση του Κράτους για τη συντήρηση και τη λειτουργία των δημόσιων σχολείων.
Καλούμε τους Δήμους και τα Δημοτικά Συμβούλια να ακυρώσουν οποιαδήποτε συμφωνία έχουν κάνει με την Coca Cola ή άλλες εταιρείες και να διεκδικήσουν επαρκή κρατική χρηματοδότηση για την κάλυψη των πραγματικών αναγκών των σχολείων.
Καλούμε τους Διευθυντές των σχολείων και τους συναδέλφους να μη διευκολύνουν τέτοιου είδους διαφημιστικές καμπάνιες.
Καλούμε το Υπουργείο Παιδείας να παρέμβει άμεσα προκειμένου να μην επιτρέπει στις εταιρείες να εισέρχονται στους χώρους των σχολείων με το πρόσχημα χορηγικών προγραμμάτων.