29-03-2018 Σχετικά με τα ζητήματα που έχουν ανακύψει με τις ΕΛΜΕ του Πειραιά

Αθήνα, 29/3/2018

Σχετικά με τα ζητήματα που έχουν ανακύψει με τις ΕΛΜΕ του Πειραιά

Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ θεωρεί απαράδεκτη – ιδιαίτερα σήμερα που η επίθεση στο συνδικαλιστικό κίνημα κλιμακώνεται -, την πρόταση της Β’ ΕΛΜΕ Πειραιά για διαγραφή της ΕΛΜΕ Πειραιά από τη δύναμη της ΟΛΜΕ, μιας ΕΛΜΕ με 1.200 οικονομικά τακτοποιημένους συναδέλφους

Το εκ των υστέρων αίτημα της Β’ ΕΛΜΕ Πειραιά για άρση της πρότασης διαγραφής της ΕΛΜΕ Πειραιά δεν αναιρεί την προηγούμενη πρότασή της, τη στιγμή μάλιστα που με τελευταία ανακοίνωσή της, εμμένει σε αστήρικτες κατηγορίες και συκοφαντίες προς την ΕΛΜΕ Πειραιά.

Πάγια θέση της Ομοσπονδίας είναι ότι τα συνδικαλιστικά-πολιτικά ζητήματα δεν λύνονται με διαγραφές, προγραφές, καταστατικές κυρώσεις και ποινές, αλλά με επιχειρήματα.

Τέλος, το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ επισημαίνει ότι ο κατακερματισμός των  ΕΛΜΕ -ιδιαίτερα σήμερα που εξαιτίας των αντιεκπαιδευτικών πολιτικών, η μετακίνηση συναδέλφων από σχολείο σε σχολείο και από Δήμο σε Δήμο, έχει γίνει ο κανόνας-, δημιουργεί προβλήματα, που πρέπει στο άμεσο μέλλον να αντιμετωπιστούν.

Κατεύθυνση της Ομοσπονδίας είναι, όπου συζητούνται αλλαγές να γίνονται κατόπιν ομοφωνίας.