20-07-2016 Ανακοίνωση-Καταγγελία για τις ενέργειες του Διευθ/ντη Εκπαίδευσης Ν.Εύβοιας

Ερμού & Κορνάρου 2

ΤΗΛ: 010 32 30 073 – 32 21 255

FAX: 010 33 11 338

www.olme.gr

e-mail: olme@otenet.gr                                                                      Αθήνα, 20/7/2016

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ

Η Ανάρτηση Προσωρινών Πινάκων Οργανικών Κενών ? Υπεραριθμιών από το Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ευβοίας ερήμην του ΠΥΣΔΕ Ευβοίας είναι πρωτοφανής και απαράδεκτη! Ανακοινώνονται ?προσωρινοί? πίνακες τη Δευτέρα 11/7, οι οποίοι θα ?οριστικοποιηθούν? την Πέμπτη 14/7 μετά τη συνεδρίαση του ΠΥΣΔΕ. Η απόφαση του συμβουλίου προκαταλαμβάνεται και χειραγωγείται από τη διοίκηση.

Δεν θα ανεχτούμε την καταπάτηση του κατακτημένου δικαιώματος των συναδέλφων, οι αποφάσεις που αφορούν τις υπηρεσιακές τους μεταβολές και το εργασιακό καθεστώς να λαμβάνονται από το υπηρεσιακό συμβούλιο στο οποίο εκπροσωπούνται από τους αιρετούς τους. Σε διαφορετική περίπτωση, τέτοιου είδους μεθοδεύσεις και πρακτικές συμβάλλουν στην απαξίωση των συμβουλίων και στην απεμπόληση  δικαιωμάτων  σε μια συγκυρία εξαιρετικά δύσκολη , με έναν Σεπτέμβριο να έρχεται επιφυλάσσοντας δυσάρεστες εκπλήξεις σε πολλούς συναδέλφους, λόγω των αντιεκπαιδευτικών ? και με αποκλειστικά δημοσιονομικό γνώμονα – αλλαγών  του Υπουργείου στα προγράμματα του Γυμνασίου ,  της κατάργησης της τρίωρης απαλλαγής των υπευθύνων εργαστηρίων φυσικής και πληροφορικής, και της διατήρησης του αυξημένου ωραρίου και του αυξημένου αριθμού μαθητών ανά τμήμα από το 2013. Όταν τον Σεπτέμβρη η διοίκηση θα απαιτεί από τον εκπαιδευτικό να μετατραπεί σε λάστιχο , για να καλύψει ωράριο σε τρία και σε τέσσερα σχολεία, το ΠΥΣΔΕ και οι αιρετοί μαζί με τον υπόλοιπο κλάδο θα πρέπει να αποτελέσουν το ανάχωμα και να προστατέψουν τα δικαιώματα του καθενός και της καθεμιάς.

Για να δείτε το αρχείο σε pdf…..ΕΔΩ