16-04-2015 Παρέμβαση προς το Υπ. Παιδείας σχετικά με τη διδασκαλία του ελεύθερου και γραμμικού σχεδίου

ΘΕΜΑ: Σχετικά με τη διδασκαλία του ελεύθερου και γραμμικού σχεδίου

Κύριοι Υπουργοί,

Η έξωση του Ελεύθερου και Γραμμικού Σχεδίου, άμεσα το ερχόμενο σχολικό έτος από τη Β΄ Λυκείου, αλλά και η διδασκαλία μόνο ενός εκ των δύο (όχι και των δύο) μαθημάτων αυτών στη Γ΄ Λυκείου, συντηρούν ρυθμίσεις και πολιτικές που απαξιώνουν και διαλύουν την Καλλιτεχνική Εκπαίδευση και γι? αυτό μας βρίσκουν κατηγορηματικά αντίθετους.

Το ΔΣ της ΟΛΜΕ επαναβεβαιώνει την πλήρη στήριξή του, στη θέση που διατυπώνεται στο κοινό διάβημα της 24/11/2014 το οποίο έγινε από κοινού με τις Ανώτατες Σχολές Καλών Τεχνών, το Επιμελητήριο Εικαστικών Τεχνών Ελλάδας, την Ένωση Εκπαιδευτικών Εικαστικών Μαθημάτων και την ΟΛΜΕ:

«Το Ελεύθερο και Γραμμικό Σχέδιο δεν πρέπει να αποβληθούν από το Σχολικό Πρόγραμμα της Β΄ Λυκείου.

Αντιθέτως κρίνουμε απολύτως αναγκαίο να διδάσκονται στο Λύκειο τα μαθήματα αυτά όχι μόνο στη Β΄ αλλά και στη Γ΄ αδιάσπαστα και σε λογική συνέχεια.

Μια τέτοια ρύθμιση, θεωρούμε εύλογη και επιβαλλόμενη για την κάλυψη των πιο στοιχειωδών αναγκών των μαθητών και ειδικά όσων προσανατολίζονται για σπουδές Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών.»