29-12-2012 Δημοσιεύματα σχετικά με την παιδεία

Μπορείτε να δείτε τα σημερινά δημοσιεύματα σχετικά με την παιδεία … εδώ

29-12-2012 Επίσημη ανακοίνωση αποτελεσμάτων για τα αιρετά μέλη ΚΥΣΔΕ από το Υπουργείο

Μπορείτε να δείτε την επίσημη ανακοίνωση αποτελεσμάτων για τα αιρετά μέλη ΚΥΣΔΕ από το Υπουργείο … εδώ

28-12-2012 Πρόσκληση για θεατρική παράσταση

Αγαπητοί/ες  συνάδελφοι/σες,

Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ οργανώνει ειδική θεατρική παράσταση για τα παιδιά των συναδέλφων με το έργο «Ο Τρελλαντώνης» της Πηνελόπης Δέλτας σε διασκευή ? κείμενο Στρατή Πασχάλη και Σκηνοθεσία Σοφίας Σπυράτου στο Θέατρο «ΑΚΡΟΠΟΛ», Ιπποκράτους 9 – 11, την Κυριακή, 20 Ιανουαρίου 2013 και ώρα 11.00 π.μ. .

Προσκλήσεις μπορούν οι εκπρόσωποι να προμηθευτούν από της ΕΛΜΕ ΑΤΤΙΚΗΣ και τα γραφεία της ΟΛΜΕ (10:00-15:00).

Κατεβάστε την πρόσκληση σε μορφή pdf … εδώ

21-12-2012 Τουρκία: Δικαστήριο συνδικαλιστών εκπαιδευτικών με παρουσία μέλους της ΟΛΜΕ

? Αφέθησαν ελεύθερες όλες οι προφυλακισμένες συνδικαλίστριες.

? Με τις στημένες δίκες και τις διώξεις το Τουρκικό καθεστώς επιχειρεί τη διάλυση των συνδικάτων.

Όταν στις 13 του Φλεβάρη 2012, 15 γυναίκες συνάδελφοι συνελήφθησαν μετά από επιδρομές της αστυνομίας στα σπίτια τους νωρίς το πρωί, έξι από αυτές τις γυναίκες ήταν μέλη της EGITIM SEN Ομοσπονδίας Εκπαιδευτικών στην Τουρκία. Οι περισσότεροι από αυτούς ήταν μέλη των διοικητικών συμβουλίων των υπόλοιπων κλάδων του Δημόσιου Τομέα ,και αν και δεν υπήρχε κανένας απολύτως  λόγος  ούτε για σκέψη προφυλάκισης, εννέα από αυτές τις γυναίκες συνελήφθησαν και κρατούνται στη φυλακή από τότε, και μάλιστα τρείς από αυτές κατηγορούνται και ως τρομοκράτες. Οι υπόλοιπες  από αυτές τις γυναίκες που κρατούνταν είναι μέλη συνδικαλιστικών  ενώσεων  και  μία  από αυτές  είναι την  KESK (η τουρκική Συνομοσπονδία των Δημοσίων Υπαλλήλων) Γραμματέας Γυναικών. Οι αλόγιστες συλλήψεις με στόχο συνδικαλιστές συμβαίνει πολύ συχνά στη χώρα αυτή έως τώρα.  Η KESK  ως συνομοσπονδία υπερασπίζεται τα θεμέλια της ειρήνης στη χώρα, τη δημοκρατία και την προστασία των δικαιωμάτων των εργαζομένων ενάντια στη νεοφιλελεύθερη πολιτική της κυβέρνησης.

Κρατούνταν γυναίκες μέλη των ομοσπονδιών διότι είχαν την  ευθύνη για την προετοιμασία  της απεργίας των δημοσίων υπαλλήλων την  ημέρα της  γυναίκας  στις 8 Μαρτίου 2012, όπου οργάνωναν την πρώτη απεργία των γυναικών δημοσίων υπαλλήλων στις 8 Μαρτίου και είχαν μόλις δημοσιοποιήσει σημαντικά ψηφίσματα σαν πίεση προς τις αρχές προκειμένου να αναγνωριστεί η 8η Μαρτίου ως επίσημη αργία για τις γυναίκες, και μια διαδήλωση ενάντια σε αυτές τις επιθέσεις(νεοφιλελεύθερης πολιτικής) και την υπεράσπιση της δημοκρατίας. Έτσι, ως αποτέλεσμα της δίωξης λαμβάνοντας υπόψη τις συνδικαλιστικές δραστηριότητες για την ισότητα των φύλων ως παράνομες δραστηριότητες, τα μέλη τόσο της EGITIM SEN όσο της KESK αλλά και των άλλων ομοσπονδιών  ήταν υπό κράτηση και χρεώνονται  με την κατηγορία ότι “είναι μέλη  τρομοκρατικής οργάνωσης”.

Διαβάστε περισσότερα … εδώ

21-12-2012 Δημοσιεύματα σχετικά με τα προβλήματα στην παιδεία

Μπορείτε να δείτε τα δημοσιεύματα σχετικά με τα προβλήματα στην παιδεία στις:

20-12-2012 Αίτηση ακύρωσης για το ωράριο των εκπαιδευτικών

Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ κατέθεσε στην ακυρωτική διαδικασία του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών αίτηση ακύρωσης:

Της υπ? αριθμ. Φ.361.22/127825/Δ1/18.10.2012 πράξης της Αναπλ. Προϊστάμενης Γενικής Διεύθυνσης του Υπ. Παιδείας και κάθε άλλης συναφούς πράξης ή παράλειψης της διοίκησης προγενέστερης ή μεταγενέστερης, που αναφέρεται στο ωράριο των εκπαιδευτικών των δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που αποσπώνται ή διατίθενται στην πρωτοβάθμια.

Συγκεκριμένα, ενώ στην κείμενη νομοθεσία ορίζεται σαφώς ότι το ωράριο των εκπαιδευτικών της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης μειώνεται με τα χρόνια υπηρεσίας από 21 σε 16 ώρες, στην παραπάνω πράξη της Διοίκησης αναφέρεται πως: «το ωράριο που υποχρεούται να ακολουθήσει ο εκπαιδευτικός που αποσπάται ή διατίθεται στην Α/θμια Εκπαίδευση και ανεξάρτητα από τυχόν μείωση ωραρίου στην Β/θμια Εκπαίδευση είναι οι 21 ώρες, που απεικονίζουν αφ? ενός μεν το πλήρες ωράριο της Β/θμιας εκπαίδευσης, αφετέρου δε το ελάχιστο μικρότερο ωράριο της Α/θμιας εκπαίδευσης.»

Κατεβάστε το σχετικό Δελτίο Τύπου σε μορφή pdf … εδώ

19-12-2012 Δημοσιεύματα σχετικά με την απεργία, τους μισθούς των εκπαιδευτικών κ.λπ.

Μπορείτε να δείτε τα σημερινά δημοσιεύματα σχετικά με την απεργία, τους μισθούς των εκπαιδευτικών κ.λπ. … εδώ

18-12-2012 Ραδιόφωνο: Συνέντευξη τύπου ΟΛΜΕ για κενά στα σχολεία, μισθούς εκπαιδευτικών και προβλήματα στην εκπαίδευση

Μπορείτε να ακούσετε τα ακόλουθα αποσπάσματα σχετικά με τη Συνέντευξη τύπου της ΟΛΜΕ στις 17-12-2012 για τα κενά στα σχολεία, τους μισθούς των εκπαιδευτικών, τις δαπάνες για την παιδεία και τα προβλήματα στην εκπαίδευση όπως παρουσιάστηκαν από τους ραδιοφωνικούς σταθμούς:

18-12-2012 Βίντεο: Συνέντευξη τύπου ΟΛΜΕ για τα κενά στα σχολεία, τους μισθούς των εκπαιδευτικών κ.λπ.

Μπορείτε να δείτε το βίντεο σχετικά με τη συνέντευξη τύπου της ΟΛΜΕ για τα κενά στα σχολεία, τους μισθούς των εκπαιδευτικών κ.λπ. όπως παρουσιάστηκε στη ΝΕΤ στις 17-12-2012:

18-12-2012 Δημοσιεύματα σχετικά με τους μισθούς των εκπαιδευτικών, τα κενά στα σχολεία κ.λπ.

Μπορείτε να δείτε τα σημερινά δημοσιεύματα σχετικά με τους μισθούς των εκπαιδευτικών, τα κενά στα σχολεία κ.λπ. … εδώ